انجمن علمی مدیریت صنعتی دانشگاه یاسین

پزشک صنعت

اهدای مدارک دوره نرم افزار SPSS
نویسنده : وحید - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
 

با سلام

به اطلاع میرساند کسانی که در دوره اموزشی SPSS شرکت نموده و ر ازمون نهایی پذیرفته شده اند روز دوشنبه 30 خرداد ساعت 12 ظهر به دفتر انجمن مراجعه ومدارک خود را تحویل بگیرند

باتشکر


 
 
6 سیگما
نویسنده : وحید - ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٢
 

مقدمه
شش سیگما یک رویکرد تجاری چندوجهی و همه جانبه است که به منظور حرکت در مسیر تعالی سازمانی، در صورت بهره گیری درست از آن می تواند نقش اساسی ایفا کند. اگرچه به ظاهر، یک فرآیند و تفکر آماری را تداعی می کند ولی به واقع می خواهد در جاده های کیفیت و تعالی از طریق آسیب شناسی متدولوژی، شناسایی نقاط قوت و فرصتهای بهبود مسیر حرکت و استقرار سیستم های کیفیت را به سمت خطای صفر (ZERO DEFECT) ترسیم سازد و هدف عملی آنها رسیدن به سطح کیفیت شش سیگما یعنی ¾3/4 خطا در میلیون است. این موضوع خود را در جاهای بسیار بحرانی و حساس مانند حرکت امن هواپیماها، کنترل ضربان قلب بیماران، کنترل حسابهای کلان بانکی و... که خطای جزئی در محاسبه ضررهای جبران ناپذیری را به بار می آورد، خودنمایی می کند. در این مقاله برآنیم که بگوییم اگرچه این رویکرد، خود نوعی


 
 
مدیریت پروژه، ضرورت و مراحل آن
نویسنده : وحید - ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸
 

مدیریت پروژه مجموعه‌ای است از ابزارها و تکنیکها که وقتی به کار برده شوند، شما را در بهتر نمودن نتایج پروژه‌تان یاری می‌کنند. در واقع مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که برای دستیابی به منظور یا هدفی خاص انجام می‌گیرند به طوری که این فعالیت‌ها بر اساس تقدم/تاخر خاص و در بازه‌های زمانی معین و با هزینه و کیفیتی از پیش تعیین شده اجرا گردند.
اداره کردن یک پروژه بدون استفاده از مدیریت پروژه شبیه به بازی فوتبالی است که بدون داشتن طرح بازی انجام شود. مربی تیمی بازیکنانش را جمع کرده و به آنها می‌گوید :"ما باید در این بازی برنده شویم. پس هر کاری که می‌توانید در زمین بازی انجام دهید." این تیم چقدر شانس برنده شدن دارد؟ مسلماً خیلی زیاد نیست.

مثال‌هایی از یک پروژه:
اموری نظیر: تعمیرات اساسی یک پالایشگاه هر دو سال یکبار، پروژه‌های ساختمانی و عمرانی، تشکیل یک سمینار، تالیف و انتشار یک کتاب، راه اندازی یک کارخانه، تولید یک محصول جدید، اجرای یک برنامه فضایی و هزاران امر دیگر که توسط انسان انجام می‌گیرند، هر یک به خودی خود یک پروژه‌اند.

لزوم برنامه‌ریزی پروژه :
معمولاً تاخیر در اتمام به موقع یک پروژه سبب افزایش


 
 
استاندارد ، ایزو و کیفیت
نویسنده : وحید - ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸
 

مطابق تعریف سازمان بین المللی استاندارد (ISO) استاندارد ، مدرکی است که با اجماع تهیه می شود و توسط مقامات معینی به تصویب می رسد .« نظمی است مبتنی بر نتایج استوار علوم و فنون و تجارب بشری در کلیه رشته ها و فعالیتهای عمومی که به صورت قواعد و مقررات و به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت و توسعه و تفاهم و تسهیل در ارتباطات ، صرفه جوئی در اقتصاد ملی، حفظ سلامت و ایمنی عمومی و گسترش مبادلات بازرگانی به کار می رود »
ساده کردن ، تعویض پذیری، تبادل افکار، ایمنی، تامین منافع مصرف کننده، رمزدار و نشاندار کردن برای تبادل بین المللی، کیفیت ، تامین منافع اجتماعی و رفع موانع تجاری را می توان از اهداف استاندارد نام برد . هدف غائی استاندارد کردن فرهم کردن وسائل زندگی راحت و خوب یرای مردم است.
سازمان بین المللی استاندارد International Organization for Standardization سال1947 تاسیس یافت. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد کردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل کننده نسبت به تبادلات بین المللی کالاها و خدمات, بهبود همکاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. دامنه کار (ISO) به یک شاخه اختصاصی محدود نمی شود و شامل کلیه موضوعات و رشته های فنی به‌ جز حوزه مهندسی برق و الکترونیک که توسط IEC) International Electrical Commission) انجام می گیرد, می گردد. در حال حاضر، این سازمان بین‌الملی متشکل از یک شبکه از مؤسسات استاندارد ملی در 157کشور دنیا است، که بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو - سوئیس فعالیت می‌کند که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد.
استانداردهای ایزو بر اساس اتفاق‌نظر دست‌اندرکاران و با در نظر گرفتن نیاز صنایع و مشتریان، در جهان شکل می‌گیرد و استفاده از آنها اختیاری است. برای شکل‌گیری این استانداردها


 
 
نمودارهای PBS و FBS در مدیریت پروژه
نویسنده : وحید - ساعت ٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

نمودارهای PBS و FBS در مدیریت پروژه:

یک روش در مدیریت پروژه این است که بجای رسم یک نمودار WBS از دو نمودار استفاده شود و این نمودارها عبارتند از :
الف – (Product Breakdown Structure) PBS یا نمودار سلسله مراتبی ریز کردن محصول به اقلام قابل تحویل پروژه با هدف کنترل بودجه و درصد پیشرفت پروژه .
ب – (Functional Breakdown Structure) FBS یا نمودار سلسله مراتبی ریز کردن عملیات پروژه به عملیات کوچکتر با هدف شناسایی فعالیتهای پروژه.
در اسامی فوق برای رعایت اختصار حرف (Work) W حذف شده است. اینکه به تشریح دو نمودار فوق خواهیم پرداخت .


 
 
چرخه عمر یک برنامه نگهداری و تعمیرات
نویسنده : وحید - ساعت ٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

عنوان مقاله = چرخه عمر یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه
JAMES W TAYLOR=by
ترجمه و تا"لیف = شهریار حی شاد - مهندس مکانیک – شرکت پارس خودرو
موضوع: چگونگی استقرار یک سیستم نگهداری و تعمیرات جامع در یک کارخانه صنعتی
مقدمه
اغلب زمانی که یک واحد صنعتی برنامه جدیدی را آغاز می کند ؛ انتظارات از حصول نتایج آنی و جبران هزینه های انجام شده بواسطه اجرای این برنامه بسیار بالا می رود؛ بعضی از مدیران بر این باورند که کلیدی جادویی وجود دارد که وقتی این کلید چرخانده می شود تمام مشکلات آنان را حل می کند ؛ ولی چنین کلیدی وجود ندارد؛
تغییرات انجام شده در عملکرد نگهداری و تعمیرات(Maintenance)یکی از بزرگترین تغییرات فرهنگی در یک واحد صنعتی می باشد که هر سازمان با آن مواجه می شود .
معمولا" پرسنل شاهد برنامه هایی بوده است که بدون تغییری ماندگار از بین رفته اند و برای هر برنامه جدید نیز دلیلی وجود ندارد که آنها انتظار چیزی متفاوت را داشته باشند .


 
 
جایگاه تحقیق و توسعه در سازمان
نویسنده : وحید - ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

مقدمه
رقابتی شدن بازار پول و سرمایه، تثبیت موقعیت و کسب سهم عمده بازار را برای کلیه بانک‌ها و مؤسسات مالی دشوار نموده است. در چنین شرایطی، با توجه به رشد سریع تکنولوژی و تشابه خدمات بانکی، نقش بانک‌ها از واسطه انتقال وجوه فراتر رفته و مشتریان از این نهاد قدرتمند اقتصادی توقع مشاوره مالی و ارائه خدمات نوین و سرویس‌های متنوع بانکی را دارند. توسعه شعب توسط رقبایی که بطور جدی خواهان سهم بیشتری از بازار هستند، تحولات سیاسی- اقتصادی حاکم بر نظام بانکی و حضور رقبای خارجی نیز از دیگر چالش‌هایی‌اند که بانک‌های کشور و از جمله بانک پارسیان با آنها مواجه می‌باشند.لذا ادامه توسعه روند رشد بانک‌ها منوط به شناسایی و مدیریت چنین چالش‌هایی می‌باشد که از محورهای مورد بررسی مدیریت تحقیق و توسعه بازار است


 
 
دانلود تاریخچه مدیریت کیفیت در آلمان
نویسنده : وحید - ساعت ٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

برای دانلود اینجا کلیک کنید


 
 
دانلود مقاله مدیریت مشارکتی
نویسنده : وحید - ساعت ٢:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

برای دانلود اینجا کلیک کنید


 
 
اجرای رشته های مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی و مدیریت اجرایی همزمان با بازنگری
نویسنده : وحید - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای انجام همزمان بازنگری و اجرای دوره‌های برخی رشته‌های علوم انسانی مانند مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی و مدیریت اجرایی از شورای عالی انقلاب فرهنگی استعلام کرد.

ابوالفضل حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: با توجه به اینکه رشته‌های علوم انسانی در مبحث برنامه ریزی و سرفصل‌ها قدیمی هستند نرخ رشد ایجاد این رشته‌ها باید کاهش پیدا کند و به همین منظور در حال حاضر بازنگری‌هایی را شروع کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی افزود: با توجه به بازنگری‌هایی که آغاز کرده و مطالعاتی که انجام داده‌ایم، می‌توانیم درباره برخی رشته‌های علوم انسانی که محتویاتشان ممکن است از 10 تا 30 درصد قدیمی باشند بازنگری‌ را همزمان با اجرای دوره انجام دهیم.

حسنی اضافه کرد: برای برخی رشته‌های علوم انسانی مانند مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی و مدیریت اجرایی از شورای عالی انقلاب فرهنگی استعلام کرده‌ایم که آیا می‌توانیم اجرای این دوره‌ها را همزمان با بازنگری‌شان انجام دهیم یا خیر که هنوز شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در پی این استعلام هنوز جوابی نداده است.

منبع : خبرگزاری مهر