انجمن علمی مدیریت صنعتی دانشگاه یاسین

پزشک صنعت

حکایت مدیریتی: دو شاهین و پرواز
نویسنده : وحید - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱۸
 

حکایت مدیریتی: دو شاهین و پرواز

پادشاهی دو شاهین کوچک به عنوان هدیه دریافت کرد. آنها را به مربی پرندگان دربار سپرد تا برای استفاده در مراسم شکار تربیت کند. یک ماه بعد، مربی نزد پادشاه آمد و گفت که یکی از شاهین‌ها تربیت شده و آماده شکار است اما نمی‌داند چه اتفاقی برای آن یکی افتاده و از همان روز اول که آن را روی شاخه‌ای قرار داده تکان نخورده است.

این موضوع کنجکاوی پادشاه را برانگیخت و دستور داد تا پزشکان و مشاوران دربار، کاری کنند که شاهین پرواز کند. اما هیچکدام نتوانستند. روز بعد پادشاه دستور داد تا به همه مردم اعلام کنند که هر کس بتواند شاهین را به پرواز درآورد پاداش خوبی از پادشاه دریافت خواهد کرد. صبح روز بعد پادشاه دید که شاهین دوم نیز با چالاکی تمام در باغ در حال پرواز است. پادشاه دستور داد تا معجزه‌گر شاهین را نزد او بیاورند.

درباریان کشاورزی متواضع را نزد شاه آوردند و گفتند اوست که شاهین را به پرواز درآورد. پادشاه پرسید: «تو شاهین را به پرواز درآوردی؟ چگونه این کار را کردی؟ شاید جادوگر هستی؟»

کشاورز که ترسیده بود گفت: «سرورم، کار ساده‌ای بود، من فقط شاخه‌ای را که شاهین روی آن نشسته بود بریدم. شاهین فهمید که بال دارد و شروع به پرواز کرد.»

گاهی لازم است برای بالا رفتن، شاخه‌های زیر پایمان را ببریم (البته شاخه‌های زیر پای خودمان نه زیر پای دیگران!) چقدر به شاخه‌های زیر پایتان وابسته هستید؟ آیا توانایی‌ها و استعدادهایتان را می‌شناسید؟ آیا ریسک می‌کنید؟ آیا کارمندان خود را می‌شناسید؟ آیا تلاش می‌کنید استعدادهای آنان شکوفا شود؟ یا به خاطر ترس از پریدن و پرواز، آنان را به شاخه‌هایی از سازمان وابسته می‌کنید؟ آیا بهتر نیست کارکنانتان توانمند و چالاک باشند در عین حال جَلد سازمان؟ آیا نقاط قوت و استعدادهای سازمان خود را می‌دانید؟ آیا به استقبال تهدیدها می‌روید یا همواره به شکلی محافظه‌ کارانه به حفظ وضع موجود می‌ اندیشید؟

در رویارویی با تهدیدها و مشکلات است که سازمان می‌تواند استعدادها و توانایی‌های خود را بروز داده و توسعه دهد.

 

 توسط : بزرگترین بانک جامع مهندسی صنایع و مدیریت ایران (بتسا)


 
 
بررسی روش های تحلیل تاخیر در پروژه ها
نویسنده : وحید - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳
 

بررسی روش هایروشهای تحلیل تاخیر پروژه ها تحلیل تاخیر در پروژه ها

چکیده

به طور کلی اکثر پروژه ها با تاخیر روبرو می شوند. این تاخیرات می تواند موجب ایجاد هزینه های اضافی و خسارتی برای ذینفعان پروژه شود که خود می تواند موجب بروز ادعاهایی از سوی گروههای درگیر در پروژه شود. بنابراین لازم است مکانیزم های دقیق و روشنی برای تجزیه و تحلیل تاخیر وجود داشته باشد تا بر اساس آن میزان تاخیر تاثیر آن بر بخشهای مختلف و کل پروژه را مشخص کند و نیز عوامل و علل بروز و تاخیر را اشکار سازد. از این رو در این مقاله چهار روش از روشهای مختلف تحلیل تاخیر شامل روش مقایسه زمان بندی برنامه تاخیر ای با زمانبندی واقعی، روش افزایش به زمان بندی برنامه ای روش کاهش از زمان بندی واقعی و روش اثر زمانی مورد بررسی قرارگرفته و نکات کلیدی و اساسی برای اجرای موفقیت امیز هریک از انها ارائه شده است.

کلمات کلیدی:  تحلیل تاخیر، مدیریت ادعا، مدیریت پروژه

نویسنده: مرتضی مرادی ، دانشگاه صنعتی ارومیه ، گروه مهندسی صنایع

pdfدانلود متن کامل مقاله . . . (این مقاله 13 صفحه Pdf و با حجم 1.06 مگابایت (MB) و مربوط به ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت پروژه می باشد.)