انجمن علمی مدیریت صنعتی دانشگاه یاسین

پزشک صنعت

حکایت مدیریتی: شیر و مورچه
نویسنده : وحید - ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٦
 

حکایت مدیریتی: مدیریت بهره وری

مورچه هر روز صبح زود سر کار می‌رفت و بلافاصله کارش رو شروع می‌کرد. با خوشحالی به میزان زیادی کار تولید می‌کرد رئیسش که یک شیر بود - از این که می‌دید مورچه می‌تواند بدون سرپرستی بدین گونه کار کند - بسیار متعجب بود. بنابراین فکر کرد که اگر مورچه می‌تواند بدون هیچ گونه سرپرستی بدین گونه تولید کند - پس با داشتن یک سرپرست حتما میزان تولیدش بسیار بالاتر خواهد رفت.او بدین منظور سوسکی را که تجربه بسیار زیادی در سرپرستی داشت و به نوشتن گزارشات عالی شهره بود - استخدام کرد. اولین تصمیم سوسک راه اندازی دستگاه ثبت ورود و خروج بود. او همچنین برای نوشتن و تایپ گزارشاتش به کمک یک منشی نیاز داشت. عنکبوت هم مدیریت بایگانی و تماس‌های تلفنی را بر عهده گرفت.

شیر از گزارشات سوسک لذت برده و از او خواست که نمودارهایی که نرخ تولید را توصیف می‌کند تهیه نموده که با آن بشود روندها را تجزیه و تحلیل کند. او می‌توانست از این موارد در گزارشاتی که به هیئت مدیره می‌داد استفاده کند.

بنابراین سوسک مجبور شد که کامپیوتر جدیدی به همراه یک دستگاه پرینت لیزری بخرد. او از یک مگس برای مدیریت واحد تکنولوژی اطلاعات استفاده کرد. مورچه که زمانی بسیار بهره ور و راحت بود - از این کاغذبازی افراطی و جلساتی که بیشترین وقتش را هدر می داد متنفر بود.شیر به این نتیجه رسید که زمان آن فرا رسیده که شخصی را به عنوان مسئول واحدی که مورچه در آن کار می‌کرد را معرفی کند. این سمت به جیرجیرک داده شد. اولین تصمیم او هم خرید یک فرش و نیز یک صندلی ارگونومیک برای دفترش بود. این مسئول جدید یعنی جیرجیرک هم به یک کامپیوتر و یک دستیار شخصی که از واحد قبلی‌اش آورده بود - به منظور کمک به برنامه بهینه‌سازی استراتژیک کنترل کارها و بودجه نیاز پیدا کرد.


 
 
بهینه سازی مصرف انرژی با بکارگیری نور طبیعی
نویسنده : وحید - ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٦
 

خلاصه مقاله:

سهم مصرفی سیستم های روشنایی از انرژی الکتریکی - چشمگیر می‎باشد. در راستای بهینه سازی مصرف انرژی - استفاده از نور طبیعی مزایای بسیاری دارد. در صورت بهره گیری از راهکارهای مناسب و استفاده مطلوب از نور طبیعی و طراحی مطابق با اصول مهندسی روشنایی - می‎توان دیماند مصرفی سیستم‌های روشنایی را در برخی صنایع کاهش داد. به عبارتی دیگر - استفاده از نور طبیعی بجای نور مصنوعی - راهکاری در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف انرژی - برای تأمین روشنایی ساختمان می‌باشد. در مقاله حاضر - با هدف بررسی بهینه سازی مصرف انرژی با بکارگیری لامپ های پر بازده و نور طبیعی در صنعت - ضمن مروری مستند بر ادبیات موضوعی مربوط - سعی بر آن دارد که ضمن تشریح نحوه اجرا و بهره‌برداری از نور طبیعی در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران - جوانب موضوع را در یک نمونه اجرا شده - مورد بررسی قرار داده و ویژگی‌ها و مزایای این راهکار را ارائه دهد. در پایان مقاله نیز - موارد مذکور جمع ‏بندی شده - نتیجه‌گیری - بحث ‌‌و مقایسه ارائه گردیده است.

 

نویسنده: مهرداد مدهوشی: دانشیار دانشگاه مازندران - امیر کوه کن موخر -شیما افضلی

 

 


 
 
مهندسی ارزش در صنعت با الگوریتم TOPSIS
نویسنده : وحید - ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢
 

مهندسی ارزش در صنعت با الگوریتم TOPSIS
حجم: 300 کیلوبایت
منبع:مجله روش


لینک دانلود:
http://www.4shared.com/file/111585725/b93315b1/topsis.html